Jak działa system monitoringu opadów i poziomu wód?

1. DESZCZOMIERZE – wiesz gdzie pada i jak intensywnie

Stacja automatycznie przesyła dane do systemu. Dzięki temu na bieżąco widzisz, w której części miasta występują opady i możesz śledzić ich natężenie. Jeden deszczomierz może posłużyć jako odniesienie dla nawet kilkunastu punktów pomiaru poziomu.

2. SONDY RADAROWE – widzisz kiedy rośnie poziom wody

Stacja rejestruje poziom np. co 1 minutę. Sonda nie ma kontaktu z wodą, nie ma więc ryzyka, że zamarznie w zimie czy się zamuli. Bardzo energooszczędne stacje są zasilane z akumulatorów i nie potrzebują prądu z sieci. Dzięki temu można je zamontować w niedostępnych do tej pory miejscach, np. w podziemnym kanale.

3. SYSTEM WIZUALIZACJI DANYCH – masz czas na działanie

Informacje z deszczomierzy i stacji pomiaru poziomu widoczne są w czasie rzeczywistym na ekranach w centrum zarządzania kryzysowego. Czytelne raporty mapowe oraz wykresy pomagają podjąć właściwe decyzje. Dzięki temu służby mają czas, by podjąć prewencyjne działania np. udrożnić przytkany kanał lub zabezpieczyć domy zagrożone zalaniem.

4. ANALIZA DANYCH – rozumiesz zależności

Dzięki danym z monitoringu możesz wskazać wąskie gardła i problematyczne miejsca w sieci kanalizacji deszczowej. Zrozumienie zależności pozwala lepiej gospodarować budżetem. Czasem zamiast wielomilionowych inwestycji wystarczy wstawić szerszą rurę albo podnieść zbiornik retencyjny o 40 cm.

Więcej informacji na temat ochrony miasta przed katastrofalnymi skutkami nawałnic i miejskich powodzi uzyskasz z załączonej ulotki. Dowiesz się między innymi:

  • Dlaczego powstał i jak działa największy w Polsce miejski system monitorowania opadów deszczu i poziomu wód.
  • Co dokładnie dzieje się w kanalizacji deszczowej podczas opadów i jak znaleźć problematyczne punkty.
  • Jakie środki zamierza przeznaczyć Unia Europejska w perspektywie 2021-2017 na zabezpieczenie miast przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
  • Jak automatyczne pomiary mogą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i uratować miasto przed zalaniem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Polityka prywatności
AKCEPTUJĘ